26
May
2018
Мәтіндік процессордағы кестелер
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Есептерді электронды кестелердің көмегімен шешу Мектеп: Б.Жылкелдин атындағы № 30 ЖББМ
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Едилова Жанна Изтаевна
Сынып: 7 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы: Мәтіндік процессордағы кестелер
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) 7.2.2.1-мәтіндік процессорда кесте элеметтерін пішімдеу
Сабақ мақсаттары мәтіндік процессорда кестенің пішімдеу элементтерін атайды
Мәтіндік процессорда кесте құру жолдарын түсінеді
Мәтіндік редакторда пішімдеу әдістерін қолданады.
Бағалау критерийі мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдейді.
Мәтіндік процессорда кесте құрады.
Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеуде әдіс- тәсілдерді тиімді қолданады.
Тілдік мақсаттар Оқытудың тілдік мақсаты:
Мәтіндік процессорға қатысты жұмыс орындауда оның элементтері мен қызметші сөздерін орынды және дұрыс пайдалану
Пәндік лексика және терминология:
кесте, ұяшық, жол, баған.
Диалог құруға,жазылымға қажетті сөздер
Кесте - бұл………… тұрады.
Кестенің екі ұяшығын біріктіру үшін мен …….. таңдадым
Кестені құру үшін мен……. .
Құндылықтарға баулу шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; жауапкершілік;
қарым-қатынас жасау қабілеті.
Пәнаралық байланыс Математика - жаңа сабақты оқуға жігерлендіреді (кесте нөмірлері)
Алдыңғы білім
- Word мәтіндік редакторында мәтін жаза алады, кесте құра алады.
- «пішімдеу» сөзінің мағынасын біледі
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы І.Ұйымдастыру кезеңі
Сыныппен сәлемдесу,оқушыларды түгендеу,оқушылардың назарын сабаққа аудару
Ширату жаттығулары:
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында білім алушыларды шаттық шеңберге тұрғызып «Ішкі және сыртқы шеңбер» құрып бір-біріне қарап тұрып жылы тілектерін айтады.
ІІ.Топқа бөлуде оқушылар сабаққа түбегейлі еніп кетуі үшін, кестемен жазылған және мәтінмен жазылған таратпаларды таратып, топқа бөлінеді.
Топ аттарының мағынасын сұраймын.
(С) Оқушылар назарын шоғырландыру.
ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
(Ұ) Оқушылардың тез ойлау қабілеттерін арттыру үшін «20 сұрақ-иә-жоқ» әдәс –тәсілін қолданамын.
Оқушылардан ақпарат алу үшін, 20 сұрақ қоюға болады.Алайда сұрақ қойылып жатқан адам «иә» не «жоқ» деп қана жауап береді. Мысалы:
1.Компьютерді вирустан қорғауға бола ма?
2.Компьютер програмасына вирус кіріп, жұмыс істеу қабілетін бұзғанда оның жұмысын қайта қалпына келтіруге бола ма?
3. Компьютерге вирус жұқса тазалауға болама?
(Қ) «Бас бармақ» тәсілі арқылы бағалаймын.
Бұл – оқушылардың өздерінің қаншалықты түсінгенін көрсетудің жылдам тәсілдерінің бірі.
Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын айқындау үшін:
«Көбейту кестесі»
1 2 3 4 5
1 1 2 3 4 5
2 2 4 6 8 10
3 3 6 9 12 15
4 4 8 12 16 20
5 5 10 15 20 25
Көбейту кестесі: әдісі арқылы 1-ден 5-ке дейінгі сандардың көбейтіндісін көбейту кестесінің көмегімен неғұрлым шапшаң көрсет және атап шық.
Оқушылар оқу мақсатын айқындай отырып мынадай нәтижелерге қол жеткізу керек.
Information қандай түрде берілген?
Неше баған, қатардан тұрады?
Кесте деген не?
Кестедегі сандардың орнын ауыстыру үшін не істеу керек?
(Қ) «Бағдаршам» арқылы әр оқушының талқылаудағы түсіну деңгейлерін анықтаймын.
Күтілетін нәтижені анықтай алады.
- мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдей алады
-Мәтіндік процессорда кесте құрай алады.
Сабақтағы терминдер бойынша
І-топ «Мәтін»
ІІ-топ «Кесте»
Сабақтың ортасы
Мағынаны тану
Сергіту сәті:
(М) (Т)«Түсініксіз тармақ» әдісі бойынша оқушылар өздеріне таныс емес тармақты берілген уақытта оқып шығады.
(С )Кестелерді MS Word мәтіндік процессорында пішімдеу туралы оқулықтағы ақпаратпен қосымша слайдтар топтамасын және bilimland сілтемесін қолданамын.
1) Ұсынылған ақпараттарда не туралы баяндалды?
2) Мәтіндік процессорда кестелерді қалай орналастырамыз?
3) Кестені пішімдеудің қандай жолдары бар екен?.
« ПОПС » әдісі арқылы топтар бір-бірін сөз тіркестерін пайдалана отырып бағалайды.
(Т) «Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі арқылы практикалық жұмыс орындап, бітірген кезде қалай жасағаны жайлы түсінік береді.
(Т) І топ: Төмендегі үлгідегі кестені жасаңдар.
Дескриптор :
1) Кесте құра алады.
2) Кесте құрастыру амалдарын біледі.
ІІ топ: «Таныстырылымдар» байқауына қатысу кестесін жасаңдар.
1.
2.
Дескриптор :
1.Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеуді біледі.
2.Ұяшықтармен жұмыс жасай алады.
(ЖЖ) Жұптық жұмыс
Компьютерде тәжірибелік жұмыстар жасату
І топ:Үлгі бойынша кесте құру.Кестеге өз
сыныптарының оқушыларының тізімін жазу.
8-сынып
1 Берикова . З
2 Асылова А
Дескрипторлар:
1. Үлгі бойынша кесте құрды
2. Кесте ішіне мәтін енгізе алды
3. Ұяшықтарды біріктіре алды
ІІ топ: «Ұяшықтарды біріктіру» және
«Мәтін бағытын өзгерту» пиктограммаларын
пайдаланып, кестені толтыру.
8-сынып тоқсан жылдық
қыркүйек қазан қараша
1 Берикова
2 Асылова
Дескрипторлар :
1. Ұяшықтарды біріктіре алды
2. Мәтін бағытын өзгерте алды
3. Кестені форматтай алды.
Көз жаттығуларын орындау
І топ (Т).Мәтін редакторында кесте құрыңыз
Жұмыс түрлері Жарыстың нәтижесі
1 разряд 2 разряд 3 разряд
Жүзу 20% 70% 10%
Гимнастика 10% 40% 50%
секіру 5% 80% 15%
Дискриптор:
-мәтіндік редакторда кесте құрады,
-ұяшықтарды біріктіреді,
-мәтінді реттеу іс-әрекетін орындайды.
ІІ топ: Сызықтар мен олардың әр түрлі қалыңдығын пайдаланып кесте қоршауын өзгерту.
8 сынып тоқсандық жылдық
қыркүйек қазан қараша
1 Берикова 4 5 5 5 5
2 Асылова 5 5 5 5 5
3 Болатов 3 4 4 4 4
Дескрипторлар:
1. Сызықтар мен олардың әр түрлі қалыңдығын пайдаланып кесте қоршауын өзгерте алды.
2. Кесте элементтерін саймандар және мәзір қатарының көмегімен пішімдей алды. Кестелерді Word
мәтіндік процессорында
https://bilimland.kz
Оқулық
7 сынып
Қалыптасырушы
бағалау
7 сынып
Сабақтың соңы Жаңа материалды қорытындылау барысында «Чемодан,еттартқыш,қоқыс» әдісін алған себебім, оқушының алған білімін саралай білуге дағдыландырады.
Үйге тапсырма:
-Футболдан Қазақстан чемпионатының турнир кестесін жасау.
-
«2 жұлдыз бір тілек»
Оқушыларды өз – өздерін бағалау үшін, екі жұлдызды және бір тілекті қолданамын.
Саралау- сіз қандай тәсілмен көбірек көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақталуы
Feedback және қалыптастырушы бағалау тапсырмалары кезінде оқушылардың бүгінгі сабақтан түсінген, түсінбеген тұстарын саралап, қабілеттеріне қарай «Тапсырма» тәсілі арқылы оқулықтан қосымша тапсырмалар беремін.
Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді.Қосымша тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін қолдануға болады.
Қабілеті жоғары білім алушыларға білімін жан-жақты жетілдіру мақсатында
«Дереккөздер» тәсілін
қолдана отырып,жаңа тақырып бойынша
https:// bilimland.kz
informatika-kk 7-synyp сілтемесін жаттығулары мен тест жұмыстарын орындауды тапсырамын.
Кейбір оқушылар басқаларға қарағанда күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. Топпен жұмыстың барысында «ПОПС -формула» әдісі арқылы өзара бағалаймын. Өз ойларын ашық айтып, критерийлерді басшылыққа алады.
Критерийлер арқылы бағалауды қолдандым.
Тапсырмаларды «Бағдаршам», «Басбармақ»,«2 жұлдыз бір тілек» қалыптастырушы бағалаулармен бағаладым.
-АКТ-ны қолданған кезде оқушылардың қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтау ескертілді.
Компьютермен жұмыс барысында денсаулыққа назар аудару мақсатында көз,қол, мойынға арналған жаттығулар жасау керек.
-Сергіту сәті.
Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Едилова Жанна Изтаевна
Сынып: 7 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы: Мәтіндік процессордағы кестелер
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) 7.2.2.1-мәтіндік процессорда кесте элеметтерін пішімдеу
Сабақ мақсаттары мәтіндік процессорда кестенің пішімдеу элементтерін атайды
Мәтіндік процессорда кесте құру жолдарын түсінеді
Мәтіндік редакторда пішімдеу әдістерін қолданады.
Бағалау критерийі мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдейді.
Мәтіндік процессорда кесте құрады.
Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеуде әдіс- тәсілдерді тиімді қолданады.
Тілдік мақсаттар Оқытудың тілдік мақсаты:
Мәтіндік процессорға қатысты жұмыс орындауда оның элементтері мен қызметші сөздерін орынды және дұрыс пайдалану
Пәндік лексика және терминология:
кесте, ұяшық, жол, баған.
Диалог құруға,жазылымға қажетті сөздер
Кесте - бұл………… тұрады.
Кестенің екі ұяшығын біріктіру үшін мен …….. таңдадым
Кестені құру үшін мен……. .
Құндылықтарға баулу шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; жауапкершілік;
қарым-қатынас жасау қабілеті.
Пәнаралық байланыс Математика - жаңа сабақты оқуға жігерлендіреді (кесте нөмірлері)
Алдыңғы білім
- Word мәтіндік редакторында мәтін жаза алады, кесте құра алады.
- «пішімдеу» сөзінің мағынасын біледі
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақтың басы І.Ұйымдастыру кезеңі
Сыныппен сәлемдесу,оқушыларды түгендеу,оқушылардың назарын сабаққа аудару
Ширату жаттығулары:
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында білім алушыларды шаттық шеңберге тұрғызып «Ішкі және сыртқы шеңбер» құрып бір-біріне қарап тұрып жылы тілектерін айтады.
ІІ.Топқа бөлуде оқушылар сабаққа түбегейлі еніп кетуі үшін, кестемен жазылған және мәтінмен жазылған таратпаларды таратып, топқа бөлінеді.
Топ аттарының мағынасын сұраймын.
(С) Оқушылар назарын шоғырландыру.
ІІІ.Үй тапсырмасын тексеру.
(Ұ) Оқушылардың тез ойлау қабілеттерін арттыру үшін «20 сұрақ-иә-жоқ» әдәс –тәсілін қолданамын.
Оқушылардан ақпарат алу үшін, 20 сұрақ қоюға болады.Алайда сұрақ қойылып жатқан адам «иә» не «жоқ» деп қана жауап береді. Мысалы:
1.Компьютерді вирустан қорғауға бола ма?
2.Компьютер програмасына вирус кіріп, жұмыс істеу қабілетін бұзғанда оның жұмысын қайта қалпына келтіруге бола ма?
3. Компьютерге вирус жұқса тазалауға болама?
(Қ) «Бас бармақ» тәсілі арқылы бағалаймын.
Бұл – оқушылардың өздерінің қаншалықты түсінгенін көрсетудің жылдам тәсілдерінің бірі.
Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын айқындау үшін:
«Көбейту кестесі»
1 2 3 4 5
1 1 2 3 4 5
2 2 4 6 8 10
3 3 6 9 12 15
4 4 8 12 16 20
5 5 10 15 20 25
Көбейту кестесі: әдісі арқылы 1-ден 5-ке дейінгі сандардың көбейтіндісін көбейту кестесінің көмегімен неғұрлым шапшаң көрсет және атап шық.
Оқушылар оқу мақсатын айқындай отырып мынадай нәтижелерге қол жеткізу керек.
Information қандай түрде берілген?
Неше баған, қатардан тұрады?
Кесте деген не?
Кестедегі сандардың орнын ауыстыру үшін не істеу керек?
(Қ) «Бағдаршам» арқылы әр оқушының талқылаудағы түсіну деңгейлерін анықтаймын.
Күтілетін нәтижені анықтай алады.
- мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдей алады
-Мәтіндік процессорда кесте құрай алады.
Сабақтағы терминдер бойынша
І-топ «Мәтін»
ІІ-топ «Кесте»
Сабақтың ортасы
Мағынаны тану
Сергіту сәті:
(М) (Т)«Түсініксіз тармақ» әдісі бойынша оқушылар өздеріне таныс емес тармақты берілген уақытта оқып шығады.
(С )Кестелерді MS Word мәтіндік процессорында пішімдеу туралы оқулықтағы ақпаратпен қосымша слайдтар топтамасын және bilimland сілтемесін қолданамын.
1) Ұсынылған ақпараттарда не туралы баяндалды?
2) Мәтіндік процессорда кестелерді қалай орналастырамыз?
3) Кестені пішімдеудің қандай жолдары бар екен?.
« ПОПС » әдісі арқылы топтар бір-бірін сөз тіркестерін пайдалана отырып бағалайды.
(Т) «Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі арқылы практикалық жұмыс орындап, бітірген кезде қалай жасағаны жайлы түсінік береді.
(Т) І топ: Төмендегі үлгідегі кестені жасаңдар.
Дескриптор :
1) Кесте құра алады.
2) Кесте құрастыру амалдарын біледі.
ІІ топ: «Таныстырылымдар» байқауына қатысу кестесін жасаңдар.
1.
2.
Дескриптор :
1.Мәтіндік процессорда кесте элементтерін пішімдеуді біледі.
2.Ұяшықтармен жұмыс жасай алады.
(ЖЖ) Жұптық жұмыс
Компьютерде тәжірибелік жұмыстар жасату
І топ:Үлгі бойынша кесте құру.Кестеге өз
сыныптарының оқушыларының тізімін жазу.
8-сынып
1 Берикова . З
2 Асылова А
Дескрипторлар:
1. Үлгі бойынша кесте құрды
2. Кесте ішіне мәтін енгізе алды
3. Ұяшықтарды біріктіре алды
ІІ топ: «Ұяшықтарды біріктіру» және
«Мәтін бағытын өзгерту» пиктограммаларын
пайдаланып, кестені толтыру.
8-сынып тоқсан жылдық
қыркүйек қазан қараша
1 Берикова
2 Асылова
Дескрипторлар :
1. Ұяшықтарды біріктіре алды
2. Мәтін бағытын өзгерте алды
3. Кестені форматтай алды.
Көз жаттығуларын орындау
І топ (Т).Мәтін редакторында кесте құрыңыз
Жұмыс түрлері Жарыстың нәтижесі
1 разряд 2 разряд 3 разряд
Жүзу 20% 70% 10%
Гимнастика 10% 40% 50%
секіру 5% 80% 15%
Дискриптор:
-мәтіндік редакторда кесте құрады,
-ұяшықтарды біріктіреді,
-мәтінді реттеу іс-әрекетін орындайды.
ІІ топ: Сызықтар мен олардың әр түрлі қалыңдығын пайдаланып кесте қоршауын өзгерту.
8 сынып тоқсандық жылдық
қыркүйек қазан қараша
1 Берикова 4 5 5 5 5
2 Асылова 5 5 5 5 5
3 Болатов 3 4 4 4 4
Дескрипторлар:
1. Сызықтар мен олардың әр түрлі қалыңдығын пайдаланып кесте қоршауын өзгерте алды.
2. Кесте элементтерін саймандар және мәзір қатарының көмегімен пішімдей алды. Кестелерді Word
мәтіндік процессорында
https://bilimland.kz
Оқулық
7 сынып
Қалыптасырушы
бағалау
7 сынып
Сабақтың соңы Жаңа материалды қорытындылау барысында «Чемодан,еттартқыш,қоқыс» әдісін алған себебім, оқушының алған білімін саралай білуге дағдыландырады.
Үйге тапсырма:
-Футболдан Қазақстан чемпионатының турнир кестесін жасау.
-
«2 жұлдыз бір тілек»
Оқушыларды өз – өздерін бағалау үшін, екі жұлдызды және бір тілекті қолданамын.
Саралау- сіз қандай тәсілмен көбірек көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақталуы
Feedback және қалыптастырушы бағалау тапсырмалары кезінде оқушылардың бүгінгі сабақтан түсінген, түсінбеген тұстарын саралап, қабілеттеріне қарай «Тапсырма» тәсілі арқылы оқулықтан қосымша тапсырмалар беремін.
Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді.Қосымша тапсырмаларды көп күш жұмсауды талап ететін оқушылар үшін қолдануға болады.
Қабілеті жоғары білім алушыларға білімін жан-жақты жетілдіру мақсатында
«Дереккөздер» тәсілін
қолдана отырып,жаңа тақырып бойынша
https:// bilimland.kz
informatika-kk 7-synyp сілтемесін жаттығулары мен тест жұмыстарын орындауды тапсырамын.
Кейбір оқушылар басқаларға қарағанда күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. Топпен жұмыстың барысында «ПОПС -формула» әдісі арқылы өзара бағалаймын. Өз ойларын ашық айтып, критерийлерді басшылыққа алады.
Критерийлер арқылы бағалауды қолдандым.
Тапсырмаларды «Бағдаршам», «Басбармақ»,«2 жұлдыз бір тілек» қалыптастырушы бағалаулармен бағаладым.
-АКТ-ны қолданған кезде оқушылардың қауіпсіздік ережелерін қатаң сақтау ескертілді.
Компьютермен жұмыс барысында денсаулыққа назар аудару мақсатында көз,қол, мойынға арналған жаттығулар жасау керек.
-Сергіту сәті.